Odbędzie się on w sobotę, 2 marca 2024 r. w Stadnikach.

Weźmie w nim udział maksymalnie po dwóch reprezentantów z każdej parafii dla następujących kategorii wiekowych:

  • grupa A: klasy od 2 do 4 szkoły podstawowej,
  • grupa B: klasy od 5 do 8 szkoły podstawowej,
  • grupa C: szkoła średnia, zawodowa, studenci.

Eliminacje do udziału w turnieju odbywać się będą na parafiach, dlatego zgłoszenia należy kierować do swoich opiekunów.

Turniej rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 9.00. Po niej w budynku szkolnym w Stadnikach odbywać się będą rozgrywki sportowe. W trakcie ich trwania lub po zakończeniu przewidziany jest obiad dla wszystkich w refektarzu seminaryjnym. Zakończenie spotkania planowane jest ok. godz. 15.

Każdy uczestnik powinien mieć ze sobą aktualną legitymację szkolną lub studencką, lub inny dokument tożsamości. Uczestnicy niepełnoletni muszą posiadać pisemną zgodę rodziców lub prawnych opiekunów (można ją pobrać TUTAJ).

Regulamin

  1. Uczestników dzielimy na grupy. W każdej grupie jest maksymalnie po 5 zawodników.
  2. Rozgrywki odbywają się systemem grupowym – każdy z każdym w grupie. Z każdej grupy wychodzi po 2. Pozostali natomiast grają pomiędzy sobą o 5 miejsce – jak dużo to jednego seta, a jak mało to do 2 zwycięstw w setach.
  3. W fazie grupowej w tabeli zapisuje się otrzymany punkt – za zwycięstwo meczu jest jeden punkt, a także wyniki setów – do podliczenia na koniec zdobytych „małych punktów”. O wyjściu z grupy decydują punkty za zwycięskie mecze, następnie „małe punkty” i na końcu bezpośrednie starcie.
  4. W grupach gra każdy z każdym do 2 zwycięstw w setach.
  5. Sety liczymy do 11 punków. Po dwóch serwach następuje zmiana. W przypadku 10:10 serwujemy naprzemiennie, aby osiągnąć stan 2 punktowej przewagi.
  6. Prawidłowy serwis (podanie):
    1. Zawodnik trzyma piłeczkę w „otwartej” dłoni. Należy podrzucić ją pionowo na wysokość co najmniej 16 cm. Po podrzuceniu, aż do momentu jej uderzenia przez serwującego, piłeczka musi być cały czas widoczna dla przeciwnika.
  7. Punkty przyznawane są gdy:
    1. przeciwnik nie wykona prawidłowego podania (serwisu) albo odbioru,
    2. piłka po uderzeniu przez rywala nie dotknie pola zawodnika odbierającego,
    3. przeciwnik uderzy piłkę więcej niż jeden raz,
    4. poruszy powierzchnię gry i wpłynie tym samym na przebieg meczu,
    5. wolna ręka (ta, którą nie trzymamy rakiety) dotknie powierzchni stołu,
    6. oraz wtedy, gdy przeciwnik nie da rady odbić prawidłowo zagranej piłki.
  8. Na etapie grupowym dozwolony jest serwis „z ręki” oraz dotknięcie stołu wolną ręką. W fazie pucharowej dotknięcie stołu, serwis „z ręki” to punkt dla przeciwnika.
  9. Nety – w każdym secie mogą być tylko dwa. Trzeci to punkt dla przeciwnika
  10. Przed rozpoczęciem meczu jest rozgrzewka maks. 2 minutowa. Następnie losuje się pierwszeństwo – rzut monetą: wygrany wybiera stronę i decyduje czy on zaczyna grę.
  11. Przed meczem należy sprawdzić siatkę.
  12. „Olimpijka” – 7:0 – nie trzeba grać do 11 punktów.
  13. W czasie meczu może mieć miejsce przerwa.
  14. Punkty liczy sędzia. On także decyduje o zdobyciu punktu.
  15. W przypadku przedłużonej gry – zabawy – wprowadza się przyspieszony czas gry. Ma to miejsce, gdy set nie zostanie rozegrany w czasie 10 min. lub jak jest 15:15. Wtedy po serwie może mieć miejsce tylko 5 odbić. Odbicie pierwsze jest po serwie. Piąte odbicie jest ostatnim – zdobywającym punkt.
  16. Złe zachowanie: przekleństwa, rzucanie paletką o stół, wybijanie piłeczki, kopanie stołu i agresja wobec przeciwnika: albo punkt dla przeciwnika, albo nawet wykluczenie.