W sobotę, 17 czerwca 2023 r. kościół parafialny przy Nowicjacie Księży Sercanów w Kątach Starych wypełnił się ponad dwustu ministrantami i lektorami, którzy fascynują się liturgią i sportem. Uczestniczyli oni najpierw we mszy świętej pod przewodnictwem ks. Witolda Janusia SCJ, wikariusza prowincjalnego, razem ze swoimi księżmi-opiekunami. Podczas homilii, wygłoszonej przez ks. Franciszka Wielguta SCJ, organizatora spotkania, usłyszeli jakie są różne taktyki na osiągnięcie sukcesu w sporcie i jaki jest sposób na wygranie życia, czyli na zbawienie.

Po wspólnej modlitwie i gromkim śpiewie Barki wszyscy udali się na stopnicki stadion Klubu Sportowego Piast, by na nim ministranci i lektorzy wykazali się swoimi umiejętnościami sportowymi w zakresie piłki nożnej. Drużyny rozegrały mecze na kilku boiskach równocześnie, przechodząc z fazy grupowej do fazy finałowej. W emocjonującej atmosferze ale i braterskiej rywalizacji wyłonili się zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych:

w kategorii lektorów:

  1. Parafia Najśw. Serca Pana Jezusa w Florynce (drużyna „Byki”),
  2. Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Węglówce,
  3. Parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika w Binczarowej;

w kategorii ministrantów starszych:

  1. Parafia Najśw. Serca Pana Jezusa w Florynce (drużyna „Osy),
  2. Parafia NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie,
  3. Parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika w Binczarowej;

a w kategorii ministrantów młodszych:

  1. Parafia św. Stanisława, biskupa i męczennika w Binczarowej,
  2. Parafia Najśw. Serca Pana Jezusa w Florynce (drużyna „Szerszenie”),
  3. Parafia Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Zwycięzcom ks. Witold Januś wręczył puchary i medale, a także symboliczne nagrody. W tym roku w kategorii ministrantów młodszych po raz trzeci z rzędu zwycięstwo wywalczyli chłopcy z Binczarowej, dlatego puchar przechodni pozostanie u nich na stałe. Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za stworzenie braterskiej atmosfery i zdrowej rywalizacji.

Ogromne podziękowania kierujemy do wspólnoty zakonnej Nowicjatu Księży Sercanów za pomoc w organizacji całego spotkania oraz gospodarzom Klubu Sportowego Piast Stopnica za przygotowanie i udostępnienie stadionu, pomoc sędziowską oraz medyczną.

ks. Franciszek Wielgut SCJ

zdjęcia: ks. W. Januś SCJ, Piotr Toczek