Istotnie, motywem przewodnim spotkania w sercańskim seminarium w Stadnikach, w którym wzięli udział chłopcy z Florynki, Boguszy, Ostrowca Świętokrzyskiego oraz Krakowa była historia spotkania Zacheusza z Jezusem (zob. Łk 19,1-10). Przez konferencje, homilie, spotkania dyskusyjne, a także inscenizacje sceniczne chłopcy mieli okazję poznać dokładnie nie tylko samo opowiadanie ewangeliczne, ale również wejść w doświadczenie wiary celnika Zacheusza. Mogli też zrozumieć, że przemiana, jaka dokonała się w nim pod wpływem spotkania z Jezusem, nie była porywem emocji, ale trwałym nawróceniem. Nie dokonała się tylko na skutek starań Zacheusza o to, by Jezusa wypatrzeć spomiędzy gałęzi sykomory, lecz również dzięki poszukiwaniu ze strony Mistrza z Nazaretu. Tylko przyjęcie Go na stałe do swojego życia pozwala człowiekowi wydawać piękne owoce łaski, którą On mu przynosi.

Oprócz przeżyć duchowych, z sakramentem Eucharystii oraz pokuty i pojednania na czele, uczestnicy dni skupienia wykorzystywali czas na wspólne gry i zabawy, krótsze i dłuższe spacery, poznając historię Stadnik i Dobczyc. Korzystali również z fachowych porad trenerskich diakona Władysława, który na siłowni uczył ich jak poprawnie nabierać masy mięśniowej, by następnie ją wyrzeźbić.

Nad całokształtem spotkania czuwał ks. Franciszek Wielgut SCJ, a pomagali mu w tym klerycy Jacek i Krzysztof. Dbali oni o to, by pobyt w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach stwarzał młodym okazję do rozeznawania swojego powołania, w tym również do kapłaństwa i życia zakonnego. Podczas wspólnych modlitw chłopcy sami podejmowali modlitwę w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych, która w obliczu spadku liczby powołań jest szczególnie potrzebna.

Już teraz zapraszamy młodych mężczyzn na kolejne Sercańskie Dni Skupienia do Stadnik w dniach 3-5 czerwca br.

@franciszek.scj